piątek, 24 marzec 2023 19:23

Wpływ dodatków do żywności na smak i wygląd produktów spożywczych

Oceń ten wpis
(1 opina)
Wpływ dodatków do żywności na smak i wygląd produktów spożywczych

Dodatki do żywności wykorzystywane są obecnie w przypadku zdecydowanej większości produktów, od wyrobów mięsnych, przez napoje aż po słodycze. Choć chyba wszyscy przyzwyczailiśmy się już do ich obecności, nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z roli, jaką pełnią - oraz sposobu, w jaki zmieniają smak i wygląd produktów. Przypatrzmy się im zatem bliżej.

Kategorie dodatków do żywności

Warto podkreślić, że dodatki do żywności same w sobie nie są jednolitą grupą produktów. Różnią się między innymi zastosowaniem, a także sposobem, w jaki zostały pozyskane (wyróżnić można dodatki naturalne, oraz syntetyczne). To właśnie dzięki temu możliwe jest ich wykorzystanie w tak wielu różnego rodzaju produktach. Przypatrzmy się zatem kilku najczęściej spotykanym kategoriom dodatków do żywności i sprawdźmy, jakie konkretnie jest ich zastosowanie w przemyśle spożywczym. Od różnic, jakie między nimi zachodzą, zależy między innymi to, w jaki sposób dodatki te wpływają na jej smak, wygląd, aromat i walory zdrowotne.

Barwniki (E100 do E199)

Barwniki stanowią jeden z najczęściej spotykanych rodzajów dodatków do żywności. Wpływają one na jej wygląd, zmieniając jej barwę lub przywracając tę naturalną (w procesie produkcji może ona bowiem ulec zmianie). Najczęściej stosowane przy produkcji słodyczy, ale też jogurtów. Przykładowym barwnikiem jest choćby kurkumina i ryboflawina. Warto przy tym podkreślić, że praktyka dodawania do żywności barwników nie jest nowa. Stosowali ją już, chociażby mieszkańcy starożytnego Egiptu.

Konserwanty (E200 do E299) 

Tego rodzaju dodatki do żywności przedłużają jej termin przydatności do spożycia oraz chronią przed rozrostem negatywnych, patogennych mikroorganizmów. Substancje konserwujące są bardzo chętnie wykorzystywane przez producentów bardzo różnego rodzaju produktów spożywczych. Pozwalają bowiem na znaczące wydłużenie terminu ważności danego produktu. Przykładowe konserwanty to nizina lub kwas sorbowy. Wykorzystywane są one między innymi w takich produktach spożywczych jak produkty na bazie ryb i jaj, a także konserwy. W istocie znaleźć je można jednak w produktach spożywczych niemalże każdego rodzaju.

Dodatki do żywności- regulatory kwasowości

Regulatory kwasowości i przeciwutleniacze (E300 do E399) 

Zadaniem regulatorów kwasowości jest kontrola zarówno kwasowości, jak i zasadowości produktów spożywczych i utrzymanie odpowiedniego ich poziomu. Natomiast przeciwutleniacze zapobiegają zepsuciu się produktu związanym z jego utlenieniem. Na skutek utleniania się produktów spożywczych może dojść bowiem nie tylko do zmiany barwy, ale także na przykład jełczenia tłuszczu. Może ono także doprowadzić po prostu do ich zepsucia. Stosowanie obu tych rodzajów dodatków do żywności może korzystnie wpłynąć na jej walory. Do kategorii regulatorów kwasowości i przeciwutleniaczy zalicza się lecytyny, a także kwas askorbinowy.

Zobacz również: Regulator kwasowości E330

Emulgatory, substancje żelujące i środki spulchniające (E400 do E499) - 

Tego rodzaju dodatki do żywności mają bardzo szerokie zastosowanie. Dla przykładu substancje emulgujące pozwalają tworzyć mieszaninę z dwóch cieczy, które w inny sposób by się nie połączyły. Ponadto dodawane do żywności substancje żelujące oraz spulchniające mogą w korzystny sposób zmieniać jej wygląd i konsystencję, pozwalając na przykład zwiększyć konsystencję ciasta, czy nadać produktowi konsystencji żelu. Wszystko to sprawia natomiast, że emulgatory oraz substancje żelujące i spulchniające znajdują bardzo szerokie zastosowanie w produkcji spożywczej. Przykłady takich substancji to żelatyna, a także agar.

Wzmacniacze smaku (E600 do E699) 

Wzmacniacze smaku są to substancje, które dodaje się celem podkreślenia smaku produktu spożywczego. Warto podkreślić, że wiąże się z nimi pewna ciekawostka. Otóż tak się składa, że tego rodzaju dodatki spożywcze w większości przypadków same w sobie smaku nie posiadają. Nie zmienia to jednak faktu, że dodane w odpowiednich ilościach mogą w bardzo korzystny sposób wpłynąć na smak produktów spożywczych. Są one również bardzo korzystne w stosowaniu z ekonomicznego punktu widzenia. Do tej kategorii dodatków do żywności zalicza się glutaminian sodu, inozynian disodowy, czy też guanylan disodowy,

Substancje słodzące (E900 do E999)

Są to stosunkowo często spotykane dodatki do żywności. Wpływają na smak produktu, podkreślając jego słodkie walory smakowe. Najczęściej odgrywają one rolę zamienników cukru spożywczego, czyli sacharozy, Przykładami często stosowanych substancji słodzących są między innymi ksylitol, a także aspartam. Ponadto do słodzenia żywności wykorzystuje się również acesulfam-K, cukier palmowy, lub też inulinę, Substancje słodzące wykorzystują między innymi producenci słodkich napojów gazowanych typu cola.

Dlaczego producenci korzystają z dodatków do żywności?

Dodatki do pożywienia nie tylko w pożądany przez producenta sposób zmieniają smak, czy wygląd produktu, ale są bardzo ekonomiczne. Pozwalają zmniejszyć ilość wykorzystywanych surowców, jednocześnie zapewniając odpowiedni smak, wygląd oraz konsystencję produktu. Ich stosowanie wiąże się jednak z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Stosowanie nadmiernej ilości dodatków do żywności może wręcz bowiem pogorszyć jej smak. Ponadto dodatki do żywności niejako standaryzują pożywienie, upodabniając do siebie produkty pod względem smaku i aromatu.

 

Jowisz - Import i dystrybucja dodatków do produkcji spożywczej

Firma „Jowisz – dodatki do żywności” sp. z o.o. jest bezpośrednim importerem i dystrybutorem szerokiego asortymentu dodatków i komponentów do produkcji spożywczej. Specyfika twojego biznesu wymaga składowania dużej ilości towaru? W naszej ofercie znajdziesz również magazyny Bydgoszcz, posiadamy dwie hale magazynowe o pojemności 2000 m2 każda.  Zapraszamy do współpracy!

Przeczytano 905 razy