wtorek, 19 lipiec 2022 07:20

Czym są tajemnicze "E" na opakowaniach? Przegląd najpopularniejszych dodatków do żywności.

Oceń ten wpis
(1 opina)
Czym są tajemnicze "E" na opakowaniach? Przegląd najpopularniejszych dodatków do żywności.

Nie jest żadną tajemnicą, że producenci żywności dodają to swoich wyrobów wiele konserwantów, barwników oraz polepszaczy. Ich zadaniem jest nadanie gotowym wyrobom, które w wysokim stopniu są przetworzone, pożądanych dla konsumenta cech. Najczęściej stosowanym jest glutaminian sodu. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko ze względu na szybką ewolucję podaży żywności w Europie i na całym świecie. Spełniając wymagania konsumentów, koncerny osiągają niemałe zyski. Jakie są najpopularniejsze dodatki do żywności?

Dodatki do żywności - do czego służą?

Dodatki do żywności są substancjami dodatkowymi dodawanymi do produktów spożywczych podczas procesów technologicznych, takich jak: produkcja, obróbka, przetwarzanie, pakowanie czy przechowywanie. Ich celem jest poprawa jakości smaku produktów, a także wydłużenie daty ich ważności. Postępowanie to jest niemalże koniecznością w związku z narastającą konsumpcją oraz ogromną urbanizacją w XX wieku. Bez zastosowania tego rodzaju substancji wiele produktów nie nadawałoby się do spożycia lub w ogóle by nie powstało.

Wszystkie dodatki do żywności znajdujące się w polskich produktach muszą spełniać międzynarodowe standardy zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia. Dodatki do żywności możemy podzielić na wiele sposobów. Najpopularniejszy z nich to jednak:

  • wzmacniacze smaku,
  • konserwanty,
  • regulatory kwasowości,
  • przeciwutleniacze,
  • barwniki.

Najpopularniejsze dodatki do żywności

  • Glutaminian sodu - E261

Glutaminian sodu oznaczony symbolem E261 zaliczany jest do tzw. wzmacniaczy smaku. Jest to najbardziej popularny dodatek do żywności. Co ciekawe, jest to składnik stosowany w wielu kuchniach, gdzie stosuje się go jako przyprawę. Sprawia on, że potrawy mają niezwykle intensywny smak. Pozyskiwany jest on na skutek biosyntezy węglowodanów, w czasie procesu wytwarzania produktów bogatych w białko lub cukru. Znajdziemy go m.in. w konserwach mięsnych i rybnych, gotowych sosach, parówkach czy kostkach rosołowych.

  • Azotan sodu - E251

Azotan sodu znajduje się przede wszystkim w produktach mięsnych oraz w konserwach, gdzie zapobiega wytwarzaniu się jadu kiełbasianego - silnie toksycznej, śmiertelnej substancji. Oczywiście, w tym przypadku jego użycie jest doskonale uzasadnione. Co więcej, pozwala on na utrzymanie prawidłowego koloru oraz smaku produktów wędliniarskich i mięsnych. Azotan sodu to także popularnie stosowany nawóz. Znajdziemy go zatem też w owocach oraz warzywach.

  • Skrobia modyfikowana - E1422

Zadaniem skrobi modyfikowanej jest utrzymanie prawidłowej konsystencji gotowej potrawy. Co ważne, jest ona znacznie bardziej odporna na działanie temperatury niż skrobia tradycyjna. Określenie "modyfikowana" dotyczy sposobu obróbki, w wyniku której zmieniają się właściwości chemiczne lub fizyczne produktu. To z kolei przekłada się na poprawę właściwości funkcjonalnych. Niezwykle istotny jest fakt, iż skrobia modyfikowana nie ma nic wspólnego ze skrobią modyfikowaną genetycznie. Jest ona stosowana jako emulgator, stabilizator oraz zagęstnik.

Dodatki do żywności tajemnicze elementy

Sztuczne barwniki

Sztuczne barwniki również są klasyfikowane jako dodatek do żywności. Co ciekawe, sztucznych barwników znajdziemy naprawdę wiele, a lista tych dopuszczonych do użytku staje się z roku na rok coraz krótsza. Wiele z nich powoduje alergie, zaburzenia koncentracji, niekorzystny wpływ na wątrobę, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Sztuczne barwniki znajdziemy przede wszystkim w kolorowych napojach oraz słodyczach czy lodach. Jakie są najpopularniejsze?

  • E102 - tetrazyna,
  • E104 - żółcień chinolinowa,
  • E110 - żółć pomarańczowe,
  • E122 - azorubina.

Sztuczne słodziki

Słodziki stosowane są oczywiście jako zamienniki cukru. Nie dostarczają one zazwyczaj żadnych kalorii, ale nie posiadają też żadnych wartości odżywczych. Dają uczucie słodkości w produktach, a stosowane są najczęściej w produktach typu "light" lub "zero sugar". Są one dopuszczone do spożycia w określonych ilościach. Ich przedawkowanie może być bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej wymieniamy:

  • aspartam,
  • acesulfam K,
  • sukralozę,
  • sacharynę,
  • sorbitol,
Przeczytano 5558 razy

Chcesz podjąć współpracę?

Jowisz-Dodatki do Żywności Sp. z o.o.

Oferujemy spożywcze dodatki do żywności, wynajem i obsługę magazynową. Naszym atutem jest dobrze rozwinięta linia produkcyjna, doświadczona kadra, skomunikowana lokalizacja, dobrze opatentowany sposób przechowywania i dostawy produktu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Odpowiemy na Twoją wiadomość tak szybko jak będzie to możliwe.