piątek, 12 sierpień 2022 18:44

Spiżarnia na zimę - owoce i warzywa, sól i cukier hurt do produkcji domowych przetworów

Oceń ten wpis
(1 opina)
Spiżarnia na zimę - owoce i warzywa, sól i cukier hurt do produkcji domowych przetworów

Trudno zaprzeczyć, że przygotowanie domowych przetworów to dość pracochłonne przedsięwzięcie wymagające też sporych zakupów. By zaopatrzyć się w odpowiednią ilość surowców takich jak warzywa, owoce, sól i cukier, hurt wydaje się całkiem opłacalnym wyjściem. Oczywiście będzie też potrzebna odrobina wiedzy, doświadczenia i oczywiście czasu. Zapasy w spiżarni odwdzięczą się jednak smakiem owoców i warzyw nawet w najmroźniejszą zimę!

Jak przygotować domową spiżarnię?

Chociaż domowa konserwacja żywności nie jest już tak popularna jak kilkadziesiąt lat temu, to nadal ma swoich zwolenników. Trudno im się dziwić, warzywa i owoce ze słoików nie tylko urozmaicają dietę zimą i mają korzystny wpływ na zdrowie, ale też przywołują dawne wspomnienia z dzieciństwa. Chociaż istnieje wiele technik konserwacji żywności, w Polsce prym wiodą zdecydowanie kiszonki, różnorodne zalewy octowe do warzyw oraz oczywiście dżemy i soki. By przygotować domową spiżarnię, należy przede wszystkim wiedzieć, kiedy występuje sezon na dany owoc lub warzywo, by móc kupić go na wagę w okazyjnej cenie i dużych ilościach. Oczywiście nie może zabraknąć środków konserwujących: octu, soli, cukru i innych przypraw. Następnie można zacząć właściwą pracę.

Przyrządzanie przetworów owocowych

Najczęstszą metodą na zachowanie smaku owoców poza sezonem jest wyrób dżemów i soków. Te przetwory nie tylko są łatwe w wykonaniu i potrzebują niewielu składników, ale przede wszystkim są niezwykle smaczne i mają wiele zastosowań w kuchni. Zwykle stosowane są drobne owoce łatwiejsze do rozdrobnienia: truskawki, śliwki, wiśnie, maliny, czereśnie, jagody, porzeczki i agrest. Pokrojone owoce wrzuca się do gotującego się syropu z cukru i wody, dodaje ewentualne przyprawy i gotuje lub smaży do uzyskania gęstej konfitury. Teraz wystarczy napełnić słoiczki, szczelnie zamknąć i odłożyć na półkę spiżarni. Można także eksperymentować i korzystać z owoców egzotycznych lub mieszać kilka rodzajów owoców.

Warzywa w zalewie na różne sposoby

Warzywa zalewane octem i przyprawami to świetny sposób na zastrzyk witamin w chłodne miesiące, ale też na idealną zakąskę i dodatek do potraw czy kanapek. Istnieje sporo badań naukowych potwierdzających, że dobrze przechowywane warzywa w słoikach nie tracą swoich witamin i innych dobroczynnych składników, nawet w przypadku długiego ich przebywania na półce. Nie można jednak zapomnieć, że konieczne jest pieczołowite zabezpieczenie słoika przed skrajnymi temperaturami i słońcem. Najbardziej popularne wśród warzyw do konserwowania są ogórki, papryka i pomidory. Oczywiście równie dobrze sprawdzają się wszelkie grzyby, nawet pieczarki. Sposobów na te warzywa jest sporo, jednak większość zakłada sporządzenie ciepłej zalewy octowej.

Konserwowe warzywa w słoiku - jak je przygotować?

Warzywa w słoiku to podstawa każdej spiżarni. Podstawą zaś tych warzyw jest odpowiednia zalewa octowa, której trzeba dość dużą ilość przygotować. Klasycznie warzywa przygotowuje się, najpierw mocząc je w dużej ilości osolonej wody. Powinny spędzić w tej zimnej zalewie co najmniej kilka godzin, następnie należy zalać je gorącą zalewą: zagotowaną wodą z octem i cukrem. Jeszcze tylko odpowiednie przyprawy, wśród nich liść laurowy, ziele angielskie, gorczyca, a nawet musztarda. Szczelne zamknięcie słoików to najważniejszy etap całego procesu, powinien być przeprowadzany w możliwie sterylnych warunkach i z odpowiednią uwagą. Nie można zapomnieć o oznaczeniu słoika etykietą, na niej dobrze jest zawrzeć nazwę przetworu i jego datę produkcji. Pozwoli to zachować porządek w spiżarni.

Dlaczego warto dbać o domową spiżarnię?

Własnoręczny wyrób przetworów to w wielu domostwach prawdziwy rytuał. Zdrowe, niedrogie, pyszne - to ich cechy wspólne. Jedyne czego wymagają to odrobiny czasu, cierpliwości i oczywiście odpowiednich zapasów owoców, warzyw, cukru i soli. W przypadku posiadania własnego ogródka domowa spiżarnia, by przechować wszystkie dobra zebrane latem i jesienią jest niemal obowiązkowa!

Przeczytano 5139 razy

Chcesz podjąć współpracę?

Jowisz-Dodatki do Żywności Sp. z o.o.

Oferujemy spożywcze dodatki do żywności, wynajem i obsługę magazynową. Naszym atutem jest dobrze rozwinięta linia produkcyjna, doświadczona kadra, skomunikowana lokalizacja, dobrze opatentowany sposób przechowywania i dostawy produktu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Odpowiemy na Twoją wiadomość tak szybko jak będzie to możliwe.