czwartek, 19 maj 2022 08:06

Regulatory kwasowości - czym są?

Oceń ten wpis
(1 opina)
Regulatory kwasowości - czym są?

Jeśli masz zwyczaj czytać etykiety, na pewno zauważyłeś, że regulatory kwasowości występują w większości produktów spożywczych. Czy wiesz, jakie korzyści przynosi ich stosowanie? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czym są dodatki do żywności i czy można je uznać za bezpieczne.

Czym są regulatory kwasowości?

Regulatory kwasowości to substancje, które zmieniają lub ustalają kwasowość bądź zasadowość produktów spożywczych. Mają bezpośredni wpływ na to, jakimi cechami smakowymi odznacza się dany produkt, ale nie tylko. Regulatory kwasowości powstrzymują rozwój groźnych dla człowieka bakterii, ponieważ inicjują proces zakwaszania. W tym kontekście, regulatory kwasowości poprawiają jakość produktu, przedłużają jego przydatność do spożycia i sprzyjają zdrowiu konsumenta. W niektórych sytuacjach, te związki chemiczne nadają żywności określony kolor lub inne pożądane właściwości.

Najczęściej stosowane regulatory kwasowości

Dodatki do żywności dopuszczone do użytku w przemyśle spożywczym, obejmują szereg regulatorów kwasowości. Najczęściej stosowane są kwasy:

Powyższe regulatory zalicza się do grupy kwasów organicznych. Rozporządzenia obejmujące producentów z obszarów UE pozwalają im także na używanie kwasów nieorganicznych, takich jak:

  • fosforowy E 338,

  • dolny (chlorowodorowy) E 507,

  • siarkowy E 513.

Ponieważ dodatki do żywności to związki chemiczne o różnym charakterze i pochodzeniu, znajdują szerokie zastosowanie w przemysłowej produkcji. Używa się ich do poprawy różnych parametrów żywności, na przykład smaku, zapachu, barwy, konsystencji lub trwałości. Co więcej, regulatory kwasowości mogą ułatwiać procesy przetwarzania produktu.

Regulatory kwasowości

Rzadziej spotykane regulatory kwasowości

Oprócz wymienionych wcześniej regulatorów, w przemyśle spożywczym wykorzystywane są kwasy: jabłkowy E 296, fumarowy E 297, askorbinowy E 300, winowy L(+) E 334, adypinowy E 355, bursztynowy E 363 oraz metawinowy E 353. Mimo iż oznaczenia te rzadziej występują na etykietach, nadal są istotne z punktu widzenia technologii produkcji żywności.

W jakich ilościach stosuje się dodatki do żywności?

Producenci żywności muszą przestrzegać ściśle określonych norm, dotyczących ilości stosowanych dodatków. Szczegółowo opisano je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych i substancji pomagających w przetwarzaniu, z dnia 23 kwietnia 2004 roku (Dz.U. nr 94, poz. 933). Przyjętą w tej kwestii zasadą jest quantum satis (łac. wystarczająca ilość). Reguła ta stanowi, że dodatki do żywności stosowane są w najniższej możliwej dawce, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Przedsiębiorcy produkujący żywność przechodzą regularne kontrole, które weryfikują, czy robią to w sposób bezpieczny. Ponadto, wykorzystanie dodatków musi być zgodne z dobrą praktyką produkcyjną w ramach Kodeksu Żywnościowego WHO.

Czy regulatory kwasowości są bezpieczne?

Powszechne stosowanie dodatków do żywności od lat budzi sporo kontrowersji. Mimo wszystko, regulatory kwasowości są akceptowane i wykorzystywane na coraz szerszą skalę. Wynikające z nich korzyści można podzielić na ekonomiczne, technologiczne, jakościowe i (w przypadku niektórych) zdrowotne. Największe znaczenie ma oczywiście aspekt ekonomiczny, ponieważ wspomniane dodatki przedłużające trwałość żywności wyprodukowanej na skalę przemysłową.

Niezmiennie najważniejsza kwestią pozostaje bezpieczeństwo konsumenta. Właśnie ono wpływa na wybór regulatorów kwasowości oraz dopuszczalnej dawki. Dodatki do żywności mogą być stosowane jedynie w ściśle określonych sytuacjach, po spełnieniu poniższych warunków:

  • Proponowana dawka nie stanowi żadnego zagrożenia dla konsumenta, a jej zastosowanie przyniesie wymierną korzyść

  • Użycie regulatora kwasowości nie wprowadzi kupującego w błąd. Regulatorów nie wolno dodawać po to, ukryć wady jakościowe lub niehigieniczne metody produkcyjne. Dodatki nie mogą służyć upodobnieniu produktu do żywności droższej i bardziej wartościowej

  • Istnieje technologiczna potrzeba zastosowania dodatku, a efektu nie można osiągnąć innym sposobem przy zachowaniu racjonalnego budżetu

Regulatory kwasowości

Regulatory kwasowości są wszechobecne

Zalety regulatorów kwasowości są niepodważalne. Jednak ich stosowanie i dawkowanie obwarowano regulacjami prawnymi, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo konsumenta. Dlatego rób zakupy z głową i nie rezygnuj z czytania etykiet.

Firma Jowisz oferuje hurtowe dostawy cukru. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kwasku cytrynowego e330, dodatków do żywności i glutaminianu sodu. Oferujemy również wynajem magazynu w Bydgoszczy.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z Nami!

Przeczytano 7444 razy

Chcesz podjąć współpracę?

Jowisz-Dodatki do Żywności Sp. z o.o.

Oferujemy spożywcze dodatki do żywności, wynajem i obsługę magazynową. Naszym atutem jest dobrze rozwinięta linia produkcyjna, doświadczona kadra, skomunikowana lokalizacja, dobrze opatentowany sposób przechowywania i dostawy produktu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Odpowiemy na Twoją wiadomość tak szybko jak będzie to możliwe.