środa, 15 czerwiec 2022 08:53

Kwas winowy – czym jest?

Oceń ten wpis
(2 opinii)
Kwas winowy – czym jest?

Kwas winowy – czym jest?

Kwas winowy to substancja występująca w różnego rodzaju owocach, która powstaje jako produkt uboczny wytwarzania wina. Z uwagi na swoje wszechstronne właściwości, znajduje ona zastosowanie między innymi w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Czym jest, jakie są jej odmiany oraz jaką funkcję spełnia w poszczególnych produktach?

Kwas winowy – charakterystyka i odmiany

Kwas winowy (łac. acidum tartaricum) to związek chemiczny pozbawiony zapachu, a zarazem w znacznej mierze odpowiedzialny za smak owoców, w których jest obecny. Jest on używany w różnych dziedzinach przemysłu, takich jak farmaceutyka, kosmetyka czy branża spożywcza. Najczęściej stanowi on pozostałość po produkcji wina, przy czym wykorzystywany jest zarówno sam kwas, jak i jego sole.

Kwas winowy występuje w dwóch postaciach, tak zwanych stereoizomerach. Są to związki, które różnią się ułożeniem przestrzennym atomów. Wyróżniamy kwas L-winowy, który znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kwas D-winowy, o węższym przeznaczeniu. 

Kwas winowy dodatki do żywności

Kwas winowy w żywności

Naturalna postać kwasu winowego jest obecna w wielu owocach. Znajdziemy ją między innymi w winogronach, jabłkach, brzoskwiniach, truskawkach, wiśniach, a także bardziej egzotycznych gatunkach – ananasach, cytrusach czy mango. Kwas ten w formie podstawowej oraz jego pochodne są wykorzystywane jako dodatki do żywności, oznaczane symbolami E (np. E334, E335, E336, E337 czy E354).

Kwas winowy w żywności pełni funkcję konserwantu, przeciwutleniacza i regulatora kwasowości, wydłużając świeżość wyrobów. Jest substancją wzmacniającą smak – w szczególności artykułów o owocowym smaku. Wykazuje cechy spulchniające i stabilizujące, umożliwiając uzyskanie i podtrzymanie pożądanych właściwości produktu. Jest obecny między innymi w przetworach owocowych, galaretkach i wyrobach cukierniczych.

Kwas winowy w medycynie

W medycynie kwas winowy jest stosowany jako składnik leków – zarówno tych dedykowanych do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Przyjmowany doustnie kwas winowy pomaga regulować funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W większych dawkach działa przeczyszczająco, w mniejszych natomiast – łagodzi objawy biegunki. Posiada przy tym właściwości prebiotyczne, wspierając wzrost prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.

Lekarze często sięgają po preparaty z kwasem winowym w przypadku problemów dermatologicznych. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe, ułatwiając zwalczanie przyczyn i objawów różnego rodzaju nieprawidłowości skórnych. Kwas winowy jest także wykorzystywany w niektórych lekach dostępnych w sprzedaży w aptece.

Kwas winowy Bydgoszcz

Kwas winowy w kosmetyce

Kwas winowy jest z powodzeniem wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Działa nawilżająco i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, ułatwiając zachowanie młodego wyglądu. Rozjaśnia cerę oraz ujednolica jej koloryt, a dodatkowo pobudza produkcję kolagenu, wygładzając drobne zmarszczki. Wykazuje właściwości antybakteryjne, złuszczające i przeciwzapalne oraz reguluje aktywność gruczołów łojowych, ułatwiając zwalczanie niedoskonałości cery – trądziku i zaskórników.

Kwas winowy jest stosowany do regulacji PH produktów pielęgnacyjnych. Dzięki temu nie zmieniają one odczynu skóry na zasadowy, a w konsekwencji – nie prowadzą do jej przesuszenia i łuszczenia się. Acidum Tartaricum zobaczymy między innymi w tonikach, peelingach, żelach do mycia twarzy oraz kremach.

 Kwas winowy to znana od dawna substancja będąca produktem ubocznym w przemyśle winiarskim. Wyróżniają go zróżnicowane właściwości, mające duży wpływ na trwałość wyrobów, ich smak i zapach, pH lub prozdrowotny wpływ na organizm. Dzięki szerokiemu spektrum działania jest on chętnie wykorzystywany w procesie wytwarzania żywności, kosmetyków oraz leków, znajdując się w wielu popularnych artykułach spożywczych, leczniczych oraz przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Firma Jowisz oferuje hurtowe dostawy dodatków od żywności. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą cukru, cukru inwertowanego, spożywczego kwasku cytrynowego i glutaminianu sodu. Oferujemy również wynajem magazynu w Bydgoszczy.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z Nami!

Przeczytano 8377 razy

Chcesz podjąć współpracę?

Jowisz-Dodatki do Żywności Sp. z o.o.

Oferujemy spożywcze dodatki do żywności, wynajem i obsługę magazynową. Naszym atutem jest dobrze rozwinięta linia produkcyjna, doświadczona kadra, skomunikowana lokalizacja, dobrze opatentowany sposób przechowywania i dostawy produktu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Odpowiemy na Twoją wiadomość tak szybko jak będzie to możliwe.