Spis treści
Jedzenie to uczta dla wszystkich zmysłów, dlatego też warto traktować posiłki nie tylko jako sposób na zapełnienie żołądka, ale również jako małe kuchenne arcydzieła. Aby zaostrzyć apetyt, warto stosować triki, które podkreślą smak, zapach i kolor potraw. Czasem jest to jakiś "magiczny składnik", a czasem po prostu zwykła czynność, która wzbogaci atrakcyjność przygotowywanych dań. Dzięki tym wszystkim sposobom można spokojnie zyskać miano domowego szefa kuchni.
Jak wydobyć głębie kolorów w potrawach?
Pięknie i kolorowo wyglądające danie zdecydowanie bardziej zachęca do konsumpcji i o wiele lepiej smakuje niż to o bladych, nieciekawych barwach. Do gotowania kolorowo nie są potrzebne sztuczne barwniki spożywcze - wystarczy korzystać ze świeżych, najlepiej sezonowych warzyw, ziół i owoców. Pełne naturalnych barwników podkręcą kolor każdej potrawie, nadając jej tym samym piękny aromat.
Złocisty, aromatyczny bulion
Znany wszystkim rosół to ulubiona niedzielna zupa wszystkich Polaków lub też po prostu doskonała baza pod inne dania. Aby jego kolor był bardziej żółty i wyrazisty, do gotującej się wody można dodać trochę kurkumy - w naturalny sposób zabarwi bulion i doda lekkiej pikanterii. Innym sposobem jest dodanie nieobranej, ale oczyszczonej cebuli. Substancje znajdujące się w łupinkach powodują wydobycie złocistego koloru wywaru.
Potrawy niczym z telewizji
Pieczony kurczak z reklamy wygląda o niebo lepiej niż ten domowy? Nic straconego. Aby nadać skórce pięknego koloru, warto dodać suszonej czerwonej papryki do panierki. Im jej więcej, tym bardziej wyrazisty kolor można uzyskać.
Bardzo łatwo zamienić także zwykły biały ryż w oryginalnie wyglądający dodatek. Wystarczy dodać do gotującego się ryżu trochę buraka, a wnet kolor ryżu zyska apetycznego koloru. Równie dobrym pomysłem jest dodanie kurkumy lub czarnego aktywnego węgla, aby nadać odpowiednie barwy.
Jak podkręcić smak?
Wszystko zależy od rodzaju potraw i od tego, jaki efekt che się uzyskać.
Pomidorowe sosy czy zupy są zbyt kwaśne? Szczypta cukru powinna załagodzić sprawę. Dla dań ze szpinaku, które wydają się nie być mdłe, idealnie nadaje się estragon, który doda charakteru potrawie. Pieczone w piekarniku mięsa w przyprawach można uraczyć kilkoma suszonymi śliwkami, rodzynkami lub morelami - dzięki nim mięso będzie bardziej słodkie i aromatyczne. Popularny kotlet schabowy można wzbogacić o odrobinę maggi w płynie dolanej do roztrzepanego jajka. Z kolei śniadaniowa jajecznica będzie bardziej kremowa, kiedy dodasz pod koniec jej smażenia pół łyżki masła.
Wydobądź głębię smaku
MSG, wzmacniacz smaku, E621, sól sodowa kwasu glutaminowego - glutaminian sodu, bo o nim mowa, jest najpopularniejszym środkiem poprawiającym smak produktów spożywczych. Kwas glutaminowy znany jest z nadawania potrawom charakterystycznego mięsnego-grzybowego smaku zwanego umami jest od wieków stosowany w wielu kuchniach dalekiego wschodu, zwłaszcza kuchni japońskiej w postaci skoncentrowanych sosów sojowych lub rybnych, albo bezpośrednio jako środek wzmacniający smak. Glutaminian sodu występuje pod postacią bezzapachowych kryształków lub w formie zmielonej, jako biały bezwonny proszek.
Działające kolegialnie zespoły ekspertów:
- Komitet Ekspertów ds. Dodatków do żywności
- Amerykańska Agencja ds. Żywności i leków
- Europejskie Stowarzyszenia ds. Bezpieczeństwa żywności
Uznały, że glutaminian sodu jest substancją bezpieczną.
Do żywności dodaje się go w przedziale 0,2-0,8 g na 100 g produktu. MSG jest samoograniczające, co oznacza, że dodawanie jego coraz większych ilości nie sprawia, że jego smak staje się bardziej odczuwalny, a zbyt duża dawka wręcz może pogorszyć walory smakowe produktu.