piątek, 21 kwiecień 2023 15:26

Cukier inwertowany a syrop glukozowo-fruktozowy - czym się różnią i gdzie możne je wykorzystywać?

Oceń ten wpis
(2 opinii)
Cukier inwertowany a syrop glukozowo-fruktozowy - czym się różnią i gdzie możne je wykorzystywać?

Cukier inwertowany i syrop glukozowo-fruktozowy to dwie popularne substancje słodzące, które znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, przetwórstwie owoców i warzyw, przy produkcji pieczywa i wyrobów cukierniczych, a także w zakładach zajmujących się wytwarzaniem alkoholu. Stosowane są na skalę przemysłową, dlatego nie używamy ich w naszych domowych kuchniach podczas przygotowywania posiłków, ale kupujemy w gotowych produktach. Podpowiadamy, czym są te substancje, jakie są między nimi różnice i gdzie dokładnie się używa syropu glukozowego a gdzie cukru inwertowanego.

 

Jowisz - Dystrybutor syropu cukru inwertowanego dla przemysły i klientów indywidualnych

Poszukujesz syropu cukru inwertowanego, którego specyfikacja dopasowana jest do Twoich potrzeb? Skorzystaj z naszej oferty!

 

Czym jest cukier inwertowany?

Pierwsza substancja słodząca, którą bierzemy pod lupę, nosi nazwę cukier inwertowany. Pod tym hasłem kryje się sacharoza (która jest uzyskiwana z buraka cukrowego albo z trzciny cukrowej), poddana specjalnym procesom obróbki termicznej. Cząsteczka sacharozy, która jest stworzona z połączonej fruktozy i glukozy, a na skutek działania wysokiej temperatury, rozpada się na glukozę i sacharozę. Podczas procesów termicznych zostaje rozerwane wiązanie łączące fruktozę i glukozę w jeden cukier złożony. Ostatecznym produktem tych procesów chemicznych jest właśnie cukier inwertowany, czyli wymieszane (ale już niepołączone wiązaniem) fruktoza, a także glukoza.

 

Czym jest cukier inwertowany produkowany przez jowisz

 

Gdzie jest dodawany cukier inwertowany?

Tak powstały cukier inwertowany (syrop cukru inwertowanego) jest odbierany przez nasze kubki smakowe jako słodszy niż od sacharozy. A przecież w przemyśle ważne jest, aby uzyskiwać pożądane efekty przy niższym zużyciu składników. W tym przypadku im słodsza substancja, tym mniejsza zawartość jest potrzebna do uzyskania słodkiego smaku produktów spożywczych.

Gdzie najczęściej dodawany jest cukier inwertowany? Substancja ta znajduje zastosowanie w:

 • Branży cukierniczej (słodzi się nim ciasta i ciasteczka, masy do placków, lody, różnego rodzaju słodkie polewy czy marcepan);
 • Przy produkcji pieczywa (podobnie jak w branży cukierniczej cukier inwertowany sprawdza się do słodzenia pieczywa, na przykład drożdżówek, chałek, ciasta francuskiego itp.);
 • W branży przetwórstwa owocowo-warzywnego (cukier inwertowany trafia także do soków i dżemów);
 • Przy produkcji produktów do słodzenia (sztucznego miodu i syntetycznego syropu klonowego);
 • W pszczelarstwie (cukier inwertowany stosuje się jako odżywkę dla pszczół).

Syrop glukozowo-fruktozowy (wysokofruktozowy syrop kukurydziany) - co to takiego?

Wiemy już, czym jest, jak powstaje i gdzie jest stosowany cukier inwertowany. Teraz przyjrzyjmy się drugiej substancji słodzącej, która często znajduje się w składzie przetworzonych produktów spożywczych oraz napojów. Mowa oczywiście o syropie glukozowo-fruktozowym, nazywanym także wysokofruktozowym syropem kukurydzianym.

Syropem glukozowo-fruktozowym nazywa się wodny roztwór glukozy, fruktozy i pozostałych cukrów, które zostają poddawane procesom oczyszczanie i zagęszczania. Za syrop glukozowy uważa się roztwór, w którym zawartość cukrów przedstawia się w następujący sposób:

 • Fruktoza stanowi 55% roztworu;
 • Glukoza to kolejne 42%;
 • Pozostałe 3% stanowią inne cukry.

Rośliną, z której pozyskuje się syrop glukozowo-fruktozowy, jest kukurydza. Dokładniej mówiąc, syrop jest produkowany ze skrobi kukurydzianej. Mimo iż pochodzi z roślin, nie należy do produktów naturalnych ze względu na niezwykle skomplikowane procesy przetwórcze, którym poddawana jest skrobia kukurydziana, zanim stanie się syropem glukozowo-fruktozowym. Substancja cieszy się dużym zainteresowaniem producentów żywności, ponieważ łatwo się rozpuszcza, jest bardziej odporna na procesy krystalizacji niż sacharoza (biały cukier) i lepiej od niej się przechowuje i nie jest kłopotliwa w transporcie.

 

Syrop glukozowy nabierany łyżeczka

 

Syrop glukozowo-fruktozowy i jego zastosowanie

Czytając składy przetworzonych produktów żywnościowych, bardzo często można się natknąć w nich właśnie na syrop glukozowo-fruktozowy. Gdzie dokładnie się on znajduje? Oto lista przykładowych produktów, które swój słodki smak zawdzięczają syropowi glukozowemu:

 • Napoje spożywcze (gazowane i niegazowane, soki, alkohole, izotoniki, koncentraty soków);
 • Nabiał (jogurty, serki, desery na bazie mleka);
 • Przetwory owocowe i warzywne (np. marmolady, konfitury, przeciery);
 • Sosy (musztarda, ketchup, sosy słodko-kwaśne);
 • Słodycze (batoniki, lody, ciasta, ciastka, słodkie pieczywo);
 • Przetwory mięsne (konserwy rybne i mięsne, wędliny, kiełbasa).

Różnice i podobieństwa pomiędzy cukrem inwertowanym a syropem glukozowo-fruktozowym

Syrop glukozowo-fruktozowy i cukier inwertowany pełnią podobną rolę – mają za zadanie nadawać produktom spożywczym słodki smak. Oba składają się wody, fruktozy i glukozy. Tym, co je różni jest pochodzenie. Oba są produktami przetworzonymi pochodzenia roślinnego, ale cukier otrzymuje się z buraka cukrowego lub trzciny cukrowej, a syrop pozyskiwany jest z kukurydzy.

Co więcej, syrop glukozowo-fruktozowy ma niższą cenę od cukru konwertowanego, łatwo się rozpuszcza i dobrze transportuje. Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami wynika także z proporcji pomiędzy fruktozą i glukozą – w cukrze inwertowanym stosunek cukrów prostych wynosi 50% na 50%, zaś w syropie te proporcje są nierówne.

Substancje słodzące są częstym dodatkiem do żywności. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wszyscy kochamy słodki smak.

Przeczytano 949 razy

Chcesz podjąć współpracę?

Jowisz-Dodatki do Żywności Sp. z o.o.

Oferujemy spożywcze dodatki do żywności, wynajem i obsługę magazynową. Naszym atutem jest dobrze rozwinięta linia produkcyjna, doświadczona kadra, skomunikowana lokalizacja, dobrze opatentowany sposób przechowywania i dostawy produktu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Odpowiemy na Twoją wiadomość tak szybko jak będzie to możliwe.