wtorek, 19 kwiecień 2022 06:50

Czym jest i gdzie wykorzystuje się cukier inwertowany

Oceń ten wpis
(1 opina)
cukier inwertowany cukier inwertowany cukier inwertowany

Słodki smak jest pierwszym, który poznaje nasz organizm. Nasz mózg na słodki smak reaguje wyrzutem dopaminy i endorfin, nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgamy po słodkie produkty. W przemyśle spożywczym słodziki w różnych postaciach są wykorzystywane na wielką skalę. Obok zwykłego, białego cukru stołowego, producenci żywności dysponują całą gamą substancji słodzących, których używają zależnie od charakterystyki produktu końcowego. Wśród substancji słodzących bardzo popularnym i często wykorzystywanym w przemyśle cukierniczym jest cukier inwertowany, który przedstawimy w poniższym wpisie.

Cukier inwertowany - co to takiego?

Cukier inwertowany, mimo że jego nazwa brzmi tajemniczo, jest substancją słodzącą, która wywodzi się ze zwykłej sacharozy, którą na co dzień wykorzystujemy w domu. Cukier ten powstaje na skutek hydrolizy sacharozy i przyjmuje formę płynną, występując w postaci syropu. Co charakterystyczne, nie jest to produkt dostępny w sprzedaży ogólnodostępnej, jest to zaś takie rozwiązanie, które wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i dlatego zakup możliwy jest tylko do zastosowań przemysłowych.

Cukier inwertowany BIO - charakterystyka

Niezależnie czy sięgniemy po cukier inwertowany BIO, czy zwykłą jego wersję, to charakterystyka tego produktu będzie podobna. Mamy do czynienia z produktem, który charakteryzuje się słodszym smakiem niż cukier stołowy w kryształkach. Dodatkowo produkt ten wolniej się krystalizuje i po zastygnięciu nie tworzy widocznych kryształków. W przypadku sięgnięcia po cukier inwertowany BIO kupujący ma gwarancję, że pozyskiwany jest z buraków cukrowych BIO - wykorzystywane są więc w procesie jego produkcji wyłącznie buraki z plantacji, na których nie wykorzystuje się w trakcie uprawy środków chemicznych do nawożenia. Zwykły cukier inwertowany jest produkowany z buraków i trzciny z konwencjonalnych plantacji. Niezależnie jednak, po który z produktów sięgniemy, w każdym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy towar najwyższej jakości.

 

Cukier inwertowany BIO

 

Jakie zastosowanie ma cukier inwertowany?

Charakterystyka, jaka kryje się za cukrem inwertowanym, sprawia, że jest to produkt, który dobrze sprawdza się w przemyśle spożywczym. Jest bowiem to produkt, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, bardzo powoli się krystalizuje i świetnie pochłania wilgoć. W związku z tym bardzo często wykorzystywany jest w cukiernictwie, piekarnictwie, a także w trakcie przetwarzania owoców.

Wykorzystanie tego cukru sprawia, że przygotowywane produkty charakteryzują się bardziej gładką konsystencją, mają przyjemną teksturę i wolniej wysychają. Stosowanie go w słodyczach sprawia, że dłużej zachowują one świeżość. Zazwyczaj zastosowanie cukru inwertowanego BIO ma formę dodatkową obok innych stosowanych słodzików.

Gdzie znajdziemy cukier inwertowany?

Tak jak zostało wskazane powyżej, cukier inwertowany to produkt pojawiający się w przemyśle spożywczym, dlatego znajdziemy go między innymi w takich produktach jak:

  • polewy,

  • dżemy,

  • galaretki,

  • lody,

  • cukierki,

  • czekolady nadziewane,

  • likiery,

  • wina musujące,

  • pieczywo,

  • syropy.

Można więc zauważyć, że cukier inwertowany swoją charakterystyką sprawia, że jest chętnie stosowany i wybierany jako sposób na słodzenie i utrzymanie świeżości produktów spożywczych. Cukier inwertowany spotkać możemy w różnorakich ciastkach, słodyczach, piernikach, czy cukierkach. To również bardzo popularny produkt wykorzystywany w trakcie produkowania gotowych polew czy kremów. W przemyśle spożywczym stosowany także w pieczywie jako dodatek słodzący. Pojawia się także w słodzonych dżemach, powidłach i konfiturach, może być uzupełnieniem słodzonych napojów gazowanych. Jest jednym ze składników sztucznego miodu. Używa się go także w produkcji alkoholi, np. w piwie, czy likierach. Ze względu na swoją płynną formę i tworzenie małych kryształków praca z nim jest łatwiejsza niż ze zwykłym cukrem rafinowanym. Można dzięki niemu uzyskać produkty, które w swojej formie będą dużo gładsze i delikatniejsze.

 

Cukier inwertowany BIO

 

Czy cukier inwertowany jest zdrowy?

Trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że cukier inwertowany to cukier jak każdy inny, dlatego trzeba liczyć się z jego negatywnym wpływem na nasze zdrowie, jeśli spożywany będzie w nadmiarze. Powinien być ograniczany w diecie tak samo, jak każdy inny cukier, ponieważ może przyczyniać się do wystąpienia nadwagi, otyłości, czy próchnicy. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych dodatków do żywności, trzeba zachować zdrowy umiar - wtedy ryzyko jego negatywnego wpływu na organizm będzie zminimalizowane.

 

Firma Jowisz oferuje również hurtową sprzedaż cukru sypkiego. W naszej ofercie znajduje się również cukier inwert buraczany. Zapraszamy do kontaktu! 

 

Przeczytano 4504 razy

Chcesz podjąć współpracę?

Jowisz-Dodatki do Żywności Sp. z o.o.

Oferujemy spożywcze dodatki do żywności, wynajem i obsługę magazynową. Naszym atutem jest dobrze rozwinięta linia produkcyjna, doświadczona kadra, skomunikowana lokalizacja, dobrze opatentowany sposób przechowywania i dostawy produktu. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Odpowiemy na Twoją wiadomość tak szybko jak będzie to możliwe.